Squid-3 - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: <a href="../">Parent Directory</a> (<a href="/">Root Directory</a>)
sv: <a href="../">Föregående katalog</a> (<a href="/">Rootkatalog</a>)

en: <b>Invalid Request</b> error was encountered while trying to process the request:
sv: <b>Felaktig F&ouml;rfr&aring;an</b> fel p&aring;tr&auml;ffades n&auml;r f&ouml;rfr&aring;gan skulle behandlas:

en: <b>Invalid Response</b> error was encountered while trying to process the request:
sv: <b>Felaktigt Svarsmeddelande</b> fel p&aring;tr&auml;ffades n&auml;r f&ouml;rfr&aring;gan skulle behandlas:

en: A URL for the requested URN could not be retrieved
sv: En URL f&ouml;r beg&auml;rd URN kunde inte h&auml;mtas

en: Access Denied.
sv: Tilltr&auml;de Nekas.

en: An FTP authentication failure occurred while trying to retrieve the URL: <a href="%U">%U</a>
sv: Ett misslyckande vid FTP autentifiering intr&auml;ffade vid f&ouml;rs&ouml;ket att h&auml;mta URL: <a href="%U">%U</a>

en: An FTP protocol error occurred while trying to retrieve the URL: <a href="%U">%U</a>
sv: Ett FTP protokollfel intr&auml;ffade vid f&ouml;rs&ouml;ket att h&auml;mta URL: <a href="%U">%U</a>

en: An Illegal response was received from the ICAP server.
sv: Svaret fr&aring;n ICAP servern &auml;r ogiltigt och kan inte tolkas.

en: Cache Access Denied.
sv: Tilltr&auml;de till Cache Nekas.

en: Cache Manager Access Denied.
sv: Tilltr&auml;de till Cachehanteraren Nekas.

en: Cannot Resolve URN
sv: Kan inte l&ouml;sa upp URN namnet

en: Connection Lifetime Expired
sv: Anslutnings levnadstid tog slut

en: Connection to %I failed.
sv: Anslutnings att %I misslyckades.

en: Content-Length missing for POST or PUT requests.
sv: Content-Length saknas i POST eller PUT beg&auml;ran.

en: Directory Content:
sv: Mappinnehåll:

en: Directory Listing
sv: Mappinnehåll

en: Directory: %U
sv: Katalog: %U

en: Directory: <a href="%U">%U</a>/
sv: Katalog: <a href="%U">%U</a>/

en: ERROR
sv: FEL

en: ERROR: Cache Access Denied
sv: FEL: Tilltr&auml;de nekas

en: ERROR: Cache Manager Access Denied
sv: FEL: Tilltr&auml;de till Cachehanteraren Nekas

en: ERROR: FTP upload failed
sv: FEL: FTP uppladdning misslyckades

en: ERROR: The requested URL could not be retrieved
sv: FEL: Beg&auml;rd URL kunde inte h&auml;mtas

en: ESI Processing failed.
sv: ESI bearbetning misslyckades.

en: FTP is Disabled
sv: FTP &auml;r Avst&auml;ngd

en: Failed to establish a secure connection to %I
sv: Misslyckades med att &ouml;ppna en s&auml;ker anslutning till %I

en: File created
sv: Filein skapades

en: File updated
sv: Filen uppdaterades

en: Forwarding Denied.
sv: Vidarebefodran Nekad.

en: Generated %T by %h (%s)
sv: Skapad %T av %h (%s)

en: Hey, don't expect too much from URNs on %T :)
sv: Men hall&aring;, f&ouml;rv&auml;nta dig inte f&ouml;r mycket fr&aring;n en URNs p&aring; %T :)

en: ICAP protocol error.
sv: ICAP protokollfel.

en: If you are making a GET request, then the item you are trying to download is too large.
sv: Ifall du utf&ouml;rde en GET beg&auml;ran, s&aring; &auml;r svaret du f&ouml;rs&ouml;ker ladda ned f&ouml;r stort.

en: If you are making a POST or PUT request, then the item you are trying to upload is too large.
sv: Ifall du utf&ouml;r en POST eller PUT beg&auml;ran, s&aring; &auml;r beg&auml;ran du f&ouml;rs&ouml;ker ladda upp f&ouml;r stor.

en: Illegal character in hostname; underscores are not allowed.
sv: Ej till&aring;tet tecken i v&auml;rdnamnet; understryckningstecken &auml;r ej till&aring;tna.

en: Illegal double-escape in the URL-Path
sv: Ej till&aring;ten dubbel-escape i URL-S&ouml;kv&auml;gen

en: Invalid URL
sv: Felaktig URL

en: Missing HTTP Identifier (HTTP/1.0).
sv: Avsaknad HTTP identifierare (HTTP/1.0).

en: Missing URL.
sv: URL saknas.

en: Missing hostname
sv: Avsaknat v&auml;rdnamn

en: Missing or incorrect access protocol (should be <q>http://</q> or similar)
sv: Avsaknat eller felaktigt tilltr&auml;desprotokoll (ska vara <q>http://</q> eller liknande)

en: Missing or unknown request method.
sv: Avsaknad eller ok&auml;nd method f&ouml;r f&ouml;rfr&aring;gan.

en: No Wais Relay
sv: Igen Wais Relay

en: Operation successful
sv: Operationen lyckades

en: Please contact the <a href="mailto:%w%W">cache administrator</a> if you have difficulties authenticating yourself or, if you <em>are</em> the administrator, read Squid documentation on cache manager interface and check cache log for more detailed error messages.
sv: V&auml;nligen kontakta <a href="mailto:%w%W">cacheadministratorn</a> om Ni har sv&aring;righeter med att autentifiera Er sj&auml;lv, om Ni <em>&auml;r</em> administratorn, l&auml;s Squid dokumentationen om cache hanterar interfacet och kontrollera cache loggen f&ouml;r mer detaljerade felmeddelanden.

en: Read Error
sv: L&auml;sfel

en: Read Timeout
sv: L&auml;sningen fick en timeout

en: Request is too large.
sv: F&ouml;rfr&aring;gan &auml;r f&ouml;r stor.

en: Socket Failure
sv: Socket Fel

en: Some aspect of the requested URL is incorrect.
sv: N&aring;gon eller n&aring;gra aspekter av beg&auml;rd URL &auml;r inkorrekta.

en: Some possible problems are:
sv: N&aring;gra m&ouml;jliga problem &auml;r:

en: Sorry, you are not currently allowed to request %U from this cache manager until you have authenticated yourself.
sv: Ledsen, Ni &auml;r f&ouml;rn&auml;rvarande ej ber&auml;ttigad att beg&auml;ra %U fr&aring;n denna cache tills det att Ni har autentifierat Er.

en: Sorry, you are not currently allowed to request %U from this cache until you have authenticated yourself.
sv: Ledsen, Ni &auml;r f&ouml;rn&auml;rvarande ej ber&auml;ttigad att beg&auml;ra %U fr&aring;n denna cache tills det att Ni har autentifierat Er.

en: Squid did not receive any data for this request.
sv: Squid tog inte emot n&aring;got data f&ouml;r denna f&ouml;rfr&aring;gan.

en: Squid does not support all request methods for all access protocols. For example, you can not POST a Gopher request.
sv: Squid st&ouml;djer inte alla fr&aring;gemetoder f&ouml;r alla protokoll.

en: Squid has terminated the request because it has exceeded the maximum connection lifetime.
sv: Squid har avbrutit beg&auml;ran p&aring; grund av att den har &ouml;verskridikt den till&aring;tna livstiden f&ouml;r en anslutning.

en: Squid is unable to create a TCP socket, presumably due to excessive load. Please retry your request.
sv: Squid kan inte skapa en TCP socket, gissningsvis p&aring; grund av tung last. V&auml;nligen f&ouml;rs&ouml;k igen.

en: Squid sent the following FTP command:
sv: Squid s&auml;nde f&ouml;ljande FTP kommando:

en: The DNS server returned:
sv: DNS namnservern svarade:

en: The ESI processor returned:
sv: ESI motorn returnerade:

en: The FTP server was too busy to retrieve the URL: <a href="%U">%U</a>
sv: FTP servern var ej tillg&auml;nglig vid f&ouml;rs&ouml;ket att h&auml;mta URL: <a href="%U">%U</a>

en: The HTTP Response message received from the contacted server could not be understood or was otherwise malformed. Please contact the site operator.
sv: HTTP svarsmeddelandet ifr&aring;n den kontaktade servern &auml;r felaktigt och kunde inte tolkas. V&auml;nligen kontakta den ansvariga f&ouml;r webbservern ifr&aring;ga.

en: The ICAP server is not reachable.
sv: ICAP servern &auml;r ej n&aring;bar.

en: The following URL could not be retrieved: <a href="%U">%U</a>
sv: F&ouml;ljande URL kunde inte h&auml;mtas: <a href="%U">%U</a>

en: The following error was encountered while trying to retrieve the URL: <a href="%U">%U</a>
sv: F&ouml;ljande fel p&aring;tr&auml;ffades vid h&auml;mtning av URL: <a href="%U">%U</a>

en: The following error was encountered while trying to retrieve the URN: <a href="%U">%U</a>
sv: F&ouml;ljande fel p&aring;tr&auml;ffades vid h&auml;mtning av URN: <a href="%U">%U</a>

en: The request or reply is too large.
sv: Beg&auml;ran &auml;r f&ouml;r stor.

en: The requested URL could not be retrieved
sv: Den beg&auml;rda URL:en kunde inte h&auml;mtas

en: The server responded with:
sv: Servern svarade med:

en: The system returned: <i>%E</i>
sv: Systemet returnerade: <i>%E</i>

en: This Squid does not accept the HTTP version you are attempting to use.
sv: Denna Squid accepterar inte den HTTP version du försöker använda.

en: This cache does not support FTP.
sv: Denna cache st&ouml;djer inte FTP.

en: This means that some aspect of the ICAP communication failed.
sv: Detta betyder att ICAP kommunikationen misslyckades.

en: This means that the FTP server may not have permission or space to store the file. Check the path, permissions, diskspace and try again.
sv: Detta betyder att r&auml;ttighet eller utrymme saknas p&aring; FTP servern f&ouml;r att lagra filen. Kontrollera s&ouml;kv&auml;g, r&auml;ttigheter och diskutrymme och f&ouml;rs&ouml;k igen.

en: This means that the cache was not able to resolve the hostname presented in the URL. Check if the address is correct.
sv: Detta betyder att cachen kunde inte l&ouml;sa upp v&auml;rdnamnet angivet i beg&auml;rd URL. Kontrollera att adressen &auml;r korrekt.

en: This means that the surrogate was not able to process the ESI template. Please report this error to the webmaster.
sv: Detta betyder att surrogat servern kunde inte bearbeta ESI mallen. V&auml;nligen kontakta den ansvariga f&ouml;r webbservern ifr&aring;ga.

en: This proxy and the remote host failed to negotiate a mutually acceptable security settings for handling your request. It is possible that the remote host does not support secure connections, or the proxy is not satisfied with the host security credentials.
sv: Denna proxy server och kontaktad server misslyckades med att f&ouml;rhandla fram en accepterbar s&auml;kerhetsinst&auml;llning f&ouml;r hanteringen av din beg&auml;ran. Det &auml;r m&ouml;jligt att kontaktad server inte st&ouml;djer s&auml;kra anslutningar, eller att proxy servern inte r n&ouml;jd med de s&auml;kerhets alternativ eller certifikat som presenterades av servern.

en: Unable to determine IP address from host name <q>%H</q>
sv: Kunde inte f&aring; fram IP-adressen f&ouml;r v&auml;rdnamnet <q>%H</q>

en: Unable to forward this request at this time.
sv: Kunde ej vidarebefodra f&ouml;rfr&aring;gan vid detta tillf&auml;lle.

en: Unsupported HTTP version
sv: Icke stödd HTTP version

en: Unsupported Request Method and Protocol
sv: Ej st&ouml;d f&ouml;r beg&auml;rd Metod och Protokoll

en: Valid document was not found in the cache and <q>only-if-cached</q> directive was specified.
sv: Senaste dokumentet &aring;terfanns inte i cachen och <q>only-if-cached</q> direktivet &auml;r satt.

en: Write Error
sv: Skriv Fel

en: You have issued a request with a <q>only-if-cached</q> cache control directive. The document was not found in the cache, <em>or</em> it required revalidation prohibited by the <q>only-if-cached</q> directive.
sv: Du har beg&auml;rt ett dokument med <q>only-if-cached</q> cache kontroll direktivet. Dokumentet &aring;terfanns inte i cache databasen, <em>eller</em> det kr&auml;vs en uppdatering av cache databasen, men f&ouml;rhindras av <q>only-if-cached</q> direktivet.

en: Your cache administrator is <a href="mailto:%w%W">%w</a>.
sv: Din cacheserver administrat&ouml;r &auml;r <a href="mailto:%w%W">%w</a>.

en: Your cache administrator may be able to provide you with more details about the exact nature of the problem if needed.
sv: Din cacheserver administrat&ouml;r man eventuellt ge dig mera information om det specifika problemet med denna sida.

en: Your webmaster is <a href="mailto:%w">%w</a>.
sv: Addressen till ansvarig administrat&ouml;r &auml;r <a href="mailto:%w">%w</a>.

en: Zero Sized Reply
sv: Storleken p&aring; svaret var lika med noll
