Squid-3 - en to da translation catalogue (49 entries)

en: A URL for the requested URN could not be retrieved
da: URL for den angivne URN kunne ikke hentes

en: Access Denied.
da: Adgang N&aelig;gtet.

en: An FTP authentication failure occurred while trying to retrieve the URL: <a href="%U">%U</a>
da: En FTP autenticierings fejl opstod under hentning af f&oslash;gende URL: <a href="%U">%U</a>

en: An FTP protocol error occurred while trying to retrieve the URL: <a href="%U">%U</a>
da: En FTP protokol fejl opstod under hentning af f&oslash;gende URL: <a href="%U">%U</a>

en: Cache Access Denied.
da: Cache Adgang N&aelig;gtet.

en: Cache Manager Access Denied.
da: Cache Administrator Adgang N&aelig;gtet.

en: Cannot Resolve URN
da: Kan Ikke Opl&oslash;se URN

en: Connection Lifetime Expired
da: Levetiden for forbindelsen udl&oslash;b

en: Content-Length missing for POST or PUT requests.
da: Content-Length mangler til POST eller PUT foresp&oslash;rgsler

en: ERROR
da: FEJL

en: ERROR: Cache Access Denied
da: FEJL: Cache Adgang N&aelig;gtet

en: ERROR: Cache Manager Access Denied
da: FEJL: Cache Administrator Adgang N&aelig;gtet

en: ERROR: The requested URL could not be retrieved
da: FEJL: Den angivne URL kunne ikke hentes

en: FTP is Disabled
da: FTP er sl&aring;et fra

en: File created
da: Fil oprettet

en: File updated
da: Fil opdateret

en: Forwarding Denied.
da: Videresendelse N&aelig;gtet.

en: Hey, don't expect too much from URNs on %T :)
da: Hallo, forvent nu ikke for meget af URNs p&aring; %T :)

en: Illegal double-escape in the URL-Path
da: Ugyldig dobbelt-escape i URL sti

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Missing HTTP Identifier (HTTP/1.0).
da: Manglende HTTP Identifikator (ved HTTP/1.0)

en: Missing URL.
da: Manglende URL.

en: Missing hostname
da: Manglende maskinnavn

en: Missing or incorrect access protocol (should be <q>http://</q> or similar)
da: Manglende eller ukendt adgangsprotokol (burde v&aelig;re <q>http://</q> eller tilsvarende)

en: Missing or unknown request method.
da: Manglende eller ukendt foresp&oslash;rgsels metode.

en: No Wais Relay
da: Ingen WAIS Rel&aelig;

en: Operation successful
da: Handlingen lykkedes

en: Please contact the <a href="mailto:%w%W">cache administrator</a> if you have difficulties authenticating yourself or, if you <em>are</em> the administrator, read Squid documentation on cache manager interface and check cache log for more detailed error messages.
da: Kontakt <a href="mailto:%w%W">cache administratoren</a> hvis du har problemer med at autenticiere dig eller hvis du <em>er</em> cache administratoren, l&aelig;s Squid dokumentationen for cache administrator interfacet og check cache loggen for mere detaljerede fejlmeddelelser.

en: Read Error
da: L&aelig;se fejl

en: Request is too large.
da: Foresp&oslash;rgslen er for stor.

en: Socket Failure
da: Socket Fejl

en: Some possible problems are:
da: Mulige problemer kan v&aelig;re:

en: Sorry, you are not currently allowed to request %U from this cache manager until you have authenticated yourself.
da: Du har desv&aelig;rre ikke lov til at hente %U fra denne cache f&oslash;rend du har autenticieret dig selv.

en: Sorry, you are not currently allowed to request %U from this cache until you have authenticated yourself.
da: Du har desv&aelig;rre ikke lov til at hente %U fra denne cache f&oslash;rend du har autenticieret dig selv.

en: Squid does not support all request methods for all access protocols. For example, you can not POST a Gopher request.
da: Proxy'en Squid underst&oslash;tter ikke alle foresp&oslash;rgselsmetoder for alle adgangs protokoller.

en: Squid has terminated the request because it has exceeded the maximum connection lifetime.
da: Proxy'en Squid har afsluttet foresp&oslash;rgslen fordi den har overskredet den maksimale levetid for forbindelser (connection timeout).

en: Squid sent the following FTP command:
da: Proxy'en Squid sendte f&oslash;lgende FTP kommando:

en: The FTP server was too busy to retrieve the URL: <a href="%U">%U</a>
da: FTP serveren var optaget da f&oslash;gende URL skulle hentes: <a href="%U">%U</a>

en: The following URL could not be retrieved: <a href="%U">%U</a>
da: Den f&oslash;gende URL kunne ikke hentes: <a href="%U">%U</a>

en: The requested URL could not be retrieved
da: Den angivne URL kunne ikke hentes

en: The system returned: <i>%E</i>
da: Systemet returnerede: <i>%E</i>

en: This cache does not support FTP.
da: Denne cache underst&oslash;tter ikke FTP.

en: Unable to determine IP address from host name <q>%H</q>
da: Kunne ikke finde IP nummeret for navnet <q>%H</q>

en: Unable to forward this request at this time.
da: Kunne ikke vidersende foresp&oslash;rgslen.

en: Unsupported Request Method and Protocol
da: Uunderst&oslash;ttet Foresp&oslash;rgsels Metode og Protokol

en: Valid document was not found in the cache and <q>only-if-cached</q> directive was specified.
da: Dokumentet blev ikke fundet i cachen og <q>only-if-cached</q> (kun-hvis-gemt-i-cachen) direktivet var specificeret.

en: Write Error
da: Skrive Fejl

en: You have issued a request with a <q>only-if-cached</q> cache control directive. The document was not found in the cache, <em>or</em> it required revalidation prohibited by the <q>only-if-cached</q> directive.
da: Du har sendt en foresp&oslash;rgsel med en <q>only-if-cached</q> cache kontrol direktiv. Dokumentet blev ikke fundet i cachen, <em>eller</em> det kr&aelig;ver en bekr&aelig;ftelse af gyldighed som bliver forbudt af <q>only-if-cached</q> direktivet.

en: Zero Sized Reply
da: Nul St&oslash;rrelse Svar
