Squid-3 - en to fi translation catalogue (61 entries)

en: Access Denied.
fi: Pääsy evätty.

en: An FTP protocol error occurred while trying to retrieve the URL: <a href="%U">%U</a>
fi: Tapahtui FTP-protokollavirhe yritettäessä hakea URL-osoitetta: <a href="%U">%U</a>

en: Cache Access Denied.
fi: Pääsy välityspalvelimeen evätty.

en: Cache Manager Access Denied.
fi: Pääsy välityspalvelimen hallintaan evätty.

en: Cannot Resolve URN
fi: URN:ää ei voitu selvittää

en: Connection Lifetime Expired
fi: Yhteyden elinaika umpeutui

en: Content-Length missing for POST or PUT requests.
fi: <q>Content-Length</q> puuttuu POST- tai PUT-hakupyynnostä

en: Directory Listing
fi: Hakemistolistaus

en: Directory: <a href="%U">%U</a>/
fi: Hakemisto: <a href="%U">%U</a>/

en: ERROR
fi: VIRHE

en: ERROR: Cache Access Denied
fi: VIRHE: Pääsy välityspalvelimeen evätty

en: ERROR: Cache Manager Access Denied
fi: VIRHE: Pääsy välityspalvelimen hallintaan evätty

en: ERROR: FTP upload failed
fi: VIRHE: FTP lähetys epäonnistui

en: ERROR: The requested URL could not be retrieved
fi: VIRHE: Pyydettyä URL-osoitetta ei voitu hakea

en: FTP is Disabled
fi: FTP on poistettu käytöstä

en: File created
fi: Tiedosto luotu

en: File updated
fi: Tiedosto päivitetty

en: Forwarding Denied.
fi: Edelleenohjaus evätty.

en: Hey, don't expect too much from URNs on %T :)
fi: Hei, älä odota liikaa URN:iltä kun kyseessä on %T :-)

en: ICAP protocol error.
fi: ICAP protokollavirhe.

en: Illegal character in hostname; underscores are not allowed.
fi: Virheellinen merkki palvelinnimessä; alaviivat eivät ole sallittuja

en: Illegal double-escape in the URL-Path
fi: Kielletty kaksois-escape URL-osoitteessa

en: Invalid URL
fi: Virheellinen URL-osoite

en: Missing HTTP Identifier (HTTP/1.0).
fi: Puuttuva HTTP-tunniste (HTTP/1.0).

en: Missing URL.
fi: Puuttuva URL

en: Missing hostname
fi: Puuttuva palvelinnimi

en: Missing or incorrect access protocol (should be <q>http://</q> or similar)
fi: Puuttuva tai virheellinen yhteyskäytäntö (tulisi olla <q>http://</q> tai vastaava)

en: Missing or unknown request method.
fi: Puuttuva tai tuntematon hakupyynnön tyyppi

en: No Wais Relay
fi: Ei WAIS-linkkiä

en: Operation successful
fi: Toiminto onnistui

en: Please contact the <a href="mailto:%w%W">cache administrator</a> if you have difficulties authenticating yourself or, if you <em>are</em> the administrator, read Squid documentation on cache manager interface and check cache log for more detailed error messages.
fi: Jos sinulla on hankaluuksia hekilöllisyytesi osoittamisessa, ota yhteyttä <a href="mailto:%w%W">välityspalvelimen ylläpitoon</a> tai jos sinä <em>olet</em> ylläpitäjä, lue Squidin dokumentaatiosta välityspalvelimen hallinnan käyttöliittymästä ja tarkista välityspalvelimen lokista tarkemmat virheilmoitukset.

en: Read Error
fi: Lukuvirhe

en: Read Timeout
fi: Lukemisen aikakatkaisu

en: Request is too large.
fi: Hakupyyntö on liian suuri

en: Select Automatically detect settings
fi: Valitse Automaattisesti haetut asetukset

en: Socket Failure
fi: Sokettivirhe

en: Some aspect of the requested URL is incorrect.
fi: Joku osa URL-osoitetta on virheellinen.

en: Some possible problems are:
fi: Muutamia mahdollisia ongelmia ovat:

en: Sorry, you are not currently allowed to request %U from this cache manager until you have authenticated yourself.
fi: Sinulla ei tällä hetkellä ole oikeutta pyytää osoitetta %U tästä välityspalvelimen hallinnasta ennen kuin olet osoittanut henkilöllisyytesi.

en: Sorry, you are not currently allowed to request %U from this cache until you have authenticated yourself.
fi: Sinulla ei tällä hetkellä ole oikeutta pyytää osoitetta %U tästä välityspalvelimesta ennen kuin olet todentanut henkilöllisyytesi.

en: Squid did not receive any data for this request.
fi: Haku ei tuonut Squidille mitään tietoa.

en: Squid does not support all request methods for all access protocols. For example, you can not POST a Gopher request.
fi: Squid ei tue kaikkia hakupyynnon tyyppejä kaikilla protokollilla.

en: Squid has terminated the request because it has exceeded the maximum connection lifetime.
fi: Squid on keskeyttänyt hakupuunnön, koska se ylitti suurimman mahdollisimman yhteyden elinajan.

en: Squid is unable to create a TCP socket, presumably due to excessive load. Please retry your request.
fi: Squid ei voinut luoda TCP-sokettia, oletettavasti valtavan kuorman vuoksi. Uusi hakupyyntösi.

en: Squid sent the following FTP command:
fi: Squid lähetti seuraavan FTP-komennon:

en: The DNS server returned:
fi: DNS-palvelin palautti viestin:

en: The ESI processor returned:
fi: ESI prosessori palautti:

en: The ICAP server is not reachable.
fi: ICAP palvelin ei ole tavoitettavissa.

en: The request or reply is too large.
fi: Pyyntö tai paluuvastaus on liian iso.

en: The requested URL could not be retrieved
fi: Pyydettyä URL-osoitetta ei voitu hakea

en: The server responded with:
fi: Palvelin vastasi:

en: The system returned: <i>%E</i>
fi: Järjestelmä palautti viestin:<i>%E</i>

en: This cache does not support FTP.
fi: FTP on poistettu käytöstä.

en: This means that the cache was not able to resolve the hostname presented in the URL. Check if the address is correct.
fi: Tämä tarkoittaa, että Välityspalvelin ei voinut selvittää URL:ssä esitettyä palvelinnimeä. Tarkista, että osoite on oikein.

en: This means:
fi: Tämä tarkoittaa:

en: Unable to determine IP address from host name <q>%H</q>
fi: Nimelle <q>%H</q> ei voitu määrittää IP-osoitetta.

en: Unable to forward this request at this time.
fi: Pyyntöä ei voitu edelleenohjata.

en: Unsupported HTTP version
fi: Tätä HTTP versiota ei tueta

en: Unsupported Request Method and Protocol
fi: Hakupyynnon tyyppi ja yhteyskäytäntö ei tuettu

en: Write Error
fi: Virhe kirjoitettaessa

en: Zero Sized Reply
fi: Nollan pituinen vastaus
